Co dělat pro to, abych uspěl a byl vyrovnaný ve světě, který je komplikovaný a nepředvídatelný?

Není žádný rozdíl mezi žitím a učením… Je nemožné, zavádějící a škodlivé přemýšlet o nich odděleně.

(John Holt)

Není žádný rozdíl mezi žitím a učením… Je nemožné, zavádějící a škodlivé přemýšlet o nich odděleně.

(John Holt)

Změna bude jediná jistota 21.století. Jak se můžu nejlépe připravit, abych byl schopný reagovat na všechny změny a výzvy? Odpověď je stejná jako už několik století.

Hlavně být zdravý, vnímavý, uvědomělý. Vím kdo jsem, kam směřuji a chci dělat dobré rozhodnutí co se týká vlastní energie, zdraví, vztahů a smyslu života.

Být užitečný. To je moje dnešní mise. Jsem vystudovaný pedagog, zajímá mě nejen vzdělávání, ale i budoucnost práce. Baví mě témata, které jsou nanejvýš lidské a nikdo mi je nikdy ani trochu neukázal, natož se o nich bavit a porozumět jim. Jsem spíše zaměřen na vnitřni svět. Jak mi funguje mozek, myšlenky a emoce. Co vlastně chci v rámci sebepoznání dělat a pro co mám talent? Nejčastější zakázka u mých klientů je přirozené sebevědomí, hledání vnitřní motivace a práce s emocemi. Jsem rád, že můžu spolupracovat s daleko vědomějšími lidmi a společně pak pracovat na jejich smysluplnější cestě. Jsem pak rád, když mě naopak mladá generace inspiruje svojí vizí života, která může být opravdu globální a využívat příležitostí 21.století.

Jsem rád, že jsem mohl přispět Liberecké Sudbury škole v Chrastavě, kde se podobnými myšlenkami zabývají u těch nejmenších kde navazují na Komenského škola hrou.

Kde je partnerství a porozumění víc než síla moci a strachu. Jen tak můžou ze semínek vyrůstat zajímavé a užitečné květiny. Naše česká zahrádka může hezky růst a být exotická pro jiné ,,normální,, zahrady světa.

Čím více budu rozumět sám sobě tím lépe se v dnešním komplikovaném,rychlém, nepředvídatelném světě budu orientovat. Budu mít strategie, dovednosti a hlavně návyky, které mě budou činit vyrovnanějšími a užitečnějšími.

Podpora se týkala vzdělávacích materiálů ohledně lidského těla a světa zvířat aka zvídavost k biohackingu v praxi.

Pro mě nanejvýš smysluplná činnost. Najděte si co Vám může být sympatické a podpořte školu. Děláme to pro společnou optimističtější budoucnost. Udělejte něco již dnes.

http://www.svobodnaskola.org/

Podpora zvídavosti k vlastnímu tělu

Podpora zvídavosti k vlastnímu tělu

ROK 2018


Jsem inspirátor - tož best of za 2018

Zdravý životní styl a hlavně kvalitní vztahy nejenom s nejbližšímu jsou klíčem k dlouhému a štastnému/spokojenému životu - odkaz zde na jednu z nejdelších studií Harvardu(témeř 80let trvání).

Hodně informací skrz prolinky. Enjoy!

JÍDLO

Domácí salmon poke bowl - video recept zde

Domácí salmon poke bowl - video recept zde

Domácí tuna steak s pak choi - video recept zde

Domácí tuna steak s pak choi - video recept zde

Salát avokádo/tuňák - video recept zde

Salát avokádo/tuňák - video recept zde

Carpaccio s olivami a sušenými rajčaty

Carpaccio s olivami a sušenými rajčaty

Fruit energy bowl po sportu

Fruit energy bowl po sportu

Snídaňová kaše s bio ovocem - mandlové máslo a kokosový tuk

Snídaňová kaše s bio ovocem - mandlové máslo a kokosový tuk

Domácí sušené krůtí jerky

Domácí sušené krůtí jerky

2 klíčové koření

skorice.jpeg

SKOŘICE - v krvi vyrovnává hladinu cukru pro kontrolu a harmonizaci energie a mnoho dalšího dobrého pro naše tělo i mysl.

Dávám si ji do biohackers kávy i do normálního macchiata, do kaší.

IMG_3415.jpg

KURKUMA - působí protizánětlivě. Výborné na vaření - omelety, vajíčka. Parádní zimní nápoj zlaté mléko.

GUILTY PLEASURE

NEUROGUM

Neurogum - žvejky co slibují chytřejší energii/jasnost/koncentraci. Mám vyzkoušen focus a musím přiznat, že mě bavily a fungovaly.

umami.png

Umami pasta na vývar - umami je 5tá chuť. Po kocovině, na posilnění imunity. Mňam. Zdraví co chutná.

HACKS

Naturopatie - bylinní pomocníci

Brahmi neboli Bakoba - mozkový nutrient mě funguje na koncetraci, zároveň bylina dlouhověkosti.

Camu - camu - extra účinný vitamin C - zimní měsíce mezi lidmi? Jedině s ním, lžička denně.

Gotu kola - potrava pro mozek - tvoříš kreativně, potřebuješ se učit? Povinnost!

Baobab bio - přírodní prebiotikum a zároveň pomáhá regenerovat svaly.

Rhodiola rosea - bylinný adaptogen co mi pomůže se vyrovnat s velkým tlakem či stresem

Aplikace

If you can’t measure it, you can’t manage it
Peter Drucker
brain.fmn

Brain .fm - aplikace která Vám pomůže koncentrovat se v rušném prostředí, usnout během chvíle, odpočinout/meditovat si když mám jen 5minut. Harmonizací mozkových vln umožnuje hlouběji naše kognitivní stavy zlepšovat. Používám ji skoro 3 roky a vidím tam velkou výhodu, že umělá inteligence si můj feedback vyhodnocuje a tudíž ji dělá více na míru Mírovi. Skvělá investice!

welltory

Welltory - Data not doping! Měřit, porozumět a vyhodnocovat energii a stres. Mít skutečné informace o své fyziologii je k nezaplacení. Chytré zlepšování v kontextu reality vlastní psychofyziologie. Parametr HRV je vhodný jak pro sportovce tak pro manažery. Prevence před přetrénováním i vyhořením.

sleepcycle


$Zaručení$ hekři Vám řeknou, že je to aplikace k ničemu. Měřím spánek několik let, spoustu gadgetů vyzkoušeno, úprava ložnice, stravy, celkově složení aktivit během dne, návštěvy spánkové laboratoře, učím se od nejlepších si vychytat předspánkovou rutinu. Hlavní výhoda je smart budík. Snaží se Tě vzbudit ve fázi, kde se probereš fresh. Znáte ten pocit? ps: celkově odměřeno přes jeden tisíc nocí.

Gadgets

Toužíš mít Zen zahradu doma? Všímej si svého těla. Mysl a tělo jedno jsou.

muji dizuser

Fantastické vůně, které podpoří tvůj mentální stav. Chceš odpočívat, koncentrovat se? Různé oleje pomůžou hlouběji jít do zmíněných stavů. Muji jsou japonci. Ten krám bych rád v ČR - baví mě tam jejich cestovní kolekce.Ticho a klid

sennheiser

Klííd. Chci dělat hlubokou práci, potřebuji se soustředit. Toužíte mít v office klid? Mít doma ticho? Bezdrátové mušle. Funkce active noise cancelling. Nejvíce mě hudebně sedí Sennheiser. Doporučuji v kombinaci s aplikací brain.fm nebo spotify.

Polohovací pracovní stůl - za 45 minut sezení se vám zpomalí metabolismus - hůř se Vám soustředí, nejste moc kreativní a co si myslíte že Vám to způsobuje uvnitř těla? No ani se neptejte. Vyrobeno v Jizerských horách. Elektrický pohon, přírodní deska s výřezem na dobrou posturu. I love it!

Polohovací pracovní stůl - za 45 minut sezení se vám zpomalí metabolismus - hůř se Vám soustředí, nejste moc kreativní a co si myslíte že Vám to způsobuje uvnitř těla? No ani se neptejte.

Vyrobeno v Jizerských horách. Elektrický pohon, přírodní deska s výřezem na dobrou posturu. I love it!

The Pip stress management device - Vést zdravější a šťastnější život tím, že zvládám svůj stres. Šikovný cestovní biofeedback, ulehčí učení relaxace na základě gamifikace - her alá 90.léta :D

lief .jpg

Lief therapeutics - poslouchejte své tělo v reálném čase - jak vystřiženo z mého světa všímavosti k vlastnímu tělu, myšlenkám a emocím. Příjemný a vychytaný produkt k dennímu používání na práci se stresem.

airpods.jpg

Apple Airpods.

Ano, tyto malé potvory mě opravdu baví. Audioknihy, podcasty, sportování telefonování bez šnůry. Každý den je používám například k diktování emailů, sms.

Philips scene switch - Změňte naladění světla bez výměny žárovek. Před spaním snižuji intenzitu, tělo se Vám odvděčí.


BODYHACKS

whm led

Chlad otužování WHM a sauna - co dodat?

Na toto téma napsáno děsně moc. Prolinky nasměrují na základy. Pro mě je důležité, tyto aktivity mít v životě a vědět, že mi fungují - nedělat show z toho jak jsem zajímavý, ale pokorně poctivě na sobě pracovat. Do sauny chodím pravidelně - rozuměj 2x týdně v zimě 19 let.

Chodím do univerzitní sauny(OLDSCHOOL) mezi studenty - parádní kolektiv.

Chodím do univerzitní sauny(OLDSCHOOL) mezi studenty - parádní kolektiv.

whm2

Benefity:

mám lepší imunitu (za posledních 15let - jsem byl nemocný jednou - když jsem si neusušil hlavu a zahříval si pohyby celé tělo kromě hlavy - fuckup byl, že jsem po 13 letech onemocněl).

Vnitřní klid, protizánětlivé látky+vyrovnanější nálada-ten vnitřní pocit překonání se.

Intermittent fasting

Intermittent fasting2.jpg

Přes 3 roky si hraji se svým stravováním ve snaze snížit objem sacharidů a zvýšit poměr tuků, neboli Low Carb High Fat(LCHF) stravování. Toto téma by ani nestačilo na celý článek. Nicméně, daleko více mi funguje přidat k tomu IF - Intermittent fasting - vysvětlení od autorit níže v 5 links. Dělám to hlavně z racionálního důvodu - pro svoje mitochondriální zdraví - pro tvorbu energie a proti stárnutí těla. Zlepšování metabolické efektivity je pro mě důležité téma. Až vyhladovíte tak si daleko lépe budete všímat a uvědomovat kvalitu výživy.

Links zde: 1, 2, 3, 4, 5
power nap

Power nap - přes 3 roky testuji šlofíka, zdá se že většinou mi to funguje velmi dobře, někdy se mi ale stane, že se mi nedaří dostat do ready režimu hned. Hlídám si čas napnutí - pomáhá mi v tom brain.fm a sluchátka. Pro mě ideální čas je 15-30 minut, víc nedoporučuji.


MINDHACKS


Meditace - práce s dechem + umět být tady a teď = lední hokej a skialpy to je moje flow

pokud se na tyto 2 konstanty nesoustředíš, tak s lidmi se kterými sportuji prohrávám. Tudíž zlepšovat se v těchto dovednostech a zároveň si plnit sny a užívat si tyto krásné sporty je pro mě dynamická meditace.

hokej

Lední hokej. 10let hraju několikrát týdně pravidelně v zimě. Nejvíc tady-teď, kam se hrabe mindfulness.

Skialpy - parádní příroda, klid a ty. Myšlenky, dech. Co víc chceš? Chodit tam v týdnu - kdy tam nejsou lidi.

Kultivace vztahů a komunit + prostředí - nejen brát, ale i dávat.

Rodinná tradice

Rodinná tradice

pohoda.JPG

Poslední večeře páně

Sraz se základkou - ehm po kolika letech?

Sraz se základkou - ehm po kolika letech?

segra + mama

Rodina a dary přírody

repre fotbal

Realizační tým žen ČR fotbal

Screenshot 2019-01-11 22.26.06.png

Vnitřní klid, když pracujete se svým starším já..

IMG_20180715_211247-ANIMATION.gif

Domácí pohoda

IMG_1130.jpg

Setkání kamarádů

Když je práce smysluplné naplnění a zábava

766020C9-04C9-499E-B674-812A1DE1BDA8.jpg

Vztah je každodenní všímavá práce na sobě + společná s partnerem


KNIHY

Cal Newport - Tak dobří že Vás nepřehlédnou - Dovednosti jsou to co nám zvýší pravděpodobnost úspěchu a kvality života.

Pavel Kolář - Labyrint pohybu - Bible pro ty co si myslí, že svaly je potřeba posilovat na kruháči. Howgh. 


Christopher McDougall Takoví normální hrdinové - Jak banda svérázných dobrodruhů objevila zapomenutá tajemství síly a vytrvalosti 

Buď silný, abys byl užitečný.

Krásná filosofie, která mě hodně baví. Hledání po celé Zemi přirozené metody rozvoje těla, mysli a duše naroubovaná do skutečného příběhu za druhé světové války na Krétě. 

Skupina partyzánů během 2. Světové války zosnovala troufalý únos německého generála přímo ze srdce nacistických okupačních sil. Jak mohli zchudlý umělec s mladým pastýřem a bohémským básníkem uvěřit, že se jim povede husarský kousek vyžadující takovou sílu a vytrvalost, a jak propašovali generála kolem tisíců nacistických pronásledovatelů, když se nemohli spolehnout skoro na nic jiného než na svou duchapřítomnost a odvahu?

Kniha mě hodně bavila. 

radost z ticha

Ticho je nový luxus, hýčkejte se jím.

Ticho jako hybatel silných prožitků, zdroj životních hodnot, kreativity a štěstí. A hlavně nás učí, že najít své ticho lze i uprostřed vřavy hlučícího města.

Pomalá silně přesahující kniha. Večerní čtení.

HUDBA

pečlivý výběr-čirá radost playlist na Spotify

mindthebody+playlist.jpgFILMY

Tři billboardy kousek za Ebbingem - absurdní civilní drsný snímek co mě neskutečně bavil jak herecky, tak scénářem.

PsÍ ostrov  - Wes Andersen - animovaný film o přemnožení psů v Japonsku - hůř jsem to nemohl napsat - mrkni na film - mě bavil.

Co tomu řeknou lidi - současná sociologická sonda do pákistánských tradic v ostrém kontrastu s dnešním Oslem.


ZÁŽITEK 

Spánková laboratoř NÚDZ  byl jsem součástí výzkumu na rozklíčování hypotézy zda vůně v místnosti mohou mít pozitivní vliv na kvalitu spánku. 3 různé vůně, 3 různé noci - zážitek! Měříme všechno od mozkových vlin, ekg, svalového tonusu, dýchání, délku hlubokých fází spánku, počet probuzení, vjemy a pocity zda vůně má vliv na kvalitu usínání/spánku/sny/probuzení. Jako důležité vidím přenos nově získaných informací do reálného života pro mé klienty.

Spánková laboratoř NÚDZ

byl jsem součástí výzkumu na rozklíčování hypotézy zda vůně v místnosti mohou mít pozitivní vliv na kvalitu spánku. 3 různé vůně, 3 různé noci - zážitek! Měříme všechno od mozkových vlin, ekg, svalového tonusu, dýchání, délku hlubokých fází spánku, počet probuzení, vjemy a pocity zda vůně má vliv na kvalitu usínání/spánku/sny/probuzení. Jako důležité vidím přenos nově získaných informací do reálného života pro mé klienty.

Gruzie

Cestování po vlastní ose miluji. Být tady a teď, urovnat si své hodnoty, být vděčný za to co máme v ČR. Nechat se inspirovat přírodou, kulturou lidmi. Ztrácet se protože mapy tu neplatí, nalézat se skrze dialogy s lidmi. Krotit svůj strach, vylézt ze své komfortní zóny. Vědomé cestování je pro mě důležité, ne honit památky, ale poznávat mimojiné i sebe.

SVANETIE - Srdce Kavkazu - království hor, architektonických skvostů, neskutečného jídla a vřelých lidí co se k sobě chovají opravdu jako lidé.

SVANETIE - Srdce Kavkazu - království hor, architektonických skvostů, neskutečného jídla a vřelých lidí co se k sobě chovají opravdu jako lidé.

Ushguli - je jedno z nejvyšších neustále obývaných sídel Euroasie.

Ushguli - je jedno z nejvyšších neustále obývaných sídel Euroasie.


Návštěva městečka Čiatura, kde se nikdo nesměje a každý kdyby mohl tak nejraději odjede a už se nevrací. Teleport do dob komunismu. Vřele doporučuji těm kteří s láskou vzpomínají na komunismus. Lanovkou smrti do práce .

IMG_3973.jpg

Spaní pod Kazbegem(5033m nejvyšší hora Gruzie) u Kostelíčku nejsvětější trojice

Každodenně společně s Táňkou a se psi strávený čas je největším zážitkem  

Velkou zkouškou a zážitkem bylo skoro 6ti měsíční trápení bez vody - těžko představitelné, nicméně velmi dobrá zkouška trpělivosti a uskromnění se. Děkuji za ni.

Velkou zkouškou a zážitkem bylo skoro 6ti měsíční trápení bez vody - těžko představitelné, nicméně velmi dobrá zkouška trpělivosti a uskromnění se. Děkuji za ni.


PŘEDNÁŠKA

Akademie léčivé výživy pozvala Roger Greena, aby srovanal biohacking v kontextu principů výživy dlouhověkých v tzv. Blue zones - kde se lidé dožívají násobně déle věku a ve velké kvalitě života tj.jsou spokojeni s tím co dělají a kde žijí - jůů co na to pesimisté v Čechách?

Roger dekády studuje výživu po celé planetě. Bavil mě jeho mindset si vybírat to nej z různých výživových směrů a netlačit pouze jeden směr. Potvrdil mě v tom, že biohacking není jen trend, ale velmi přínosný v kombinaci s půstem a doporučeními dlouhověkých.

Zde moje zápisky z jeho přednášky.

Děkuji ALV za uspořádání. Níže jen jak číst zápisky mentální mapy.

roger green

KULTURA 

Jan Kaláb - sledovat jeho umělecký vývoj je neskutečně inspirativní

Jan Kaláb - sledovat jeho umělecký vývoj je neskutečně inspirativní

Koncert Jazzanova v domácím prostředí v Berlíně s hosty - album Pool zde

Koncert Jazzanova v domácím prostředí v Berlíně s hosty - album Pool zde

GRUZIE ZAKLADY2.JPG

Místa kde vznikala evropská kultura. Mtskheta v Gruzii je označované za svaté město-založeno 5 století před Kristem. Datují se tam začátky ortodoxní křesťanství - na fotce je objekt - kazatelna stará cca 2500 let.

gruzie zaklady.JPG

Ač nejsem věřící, je dobré mít respekt k věcem co mají takový přesah. V okolí kostela byla moc příjemná a vibrující atmosféra, která mělo pozitivní vliv na návštěvníky - to se mi moc líbilo.

Sebereflexe 2018

MN2018.jpg

ROK 2018

Všude samé předsevzetí…

Pro mě je hodnotné si dělat reflexi předešlého roku - co se mi dařilo, co jsem zažil, o kolik jsem zkušenější a čemu trochu lépe rozumím. Co jsem pokazil, kde jsem byl přes čáru, co dalo na frak mému egu.

Svět sviští rychlostí Tesly a bitcoinů dál. Když si nevyhodnotím proč, co a jak dělám, jak se mohu chtít zlepšovat?

Sebereflexe Vám zabere čas a energii - není to pro každého. Tak jako vnitřní klid a vyrovnané sebevědomí. Vyhodnocuji si také návyky. A že jich mám! Týkají se osobní produktivity, klidné mysli, zpevněného těla a smysluplného záměru podnikání. Snažím se je neustále kultivovat a vychytávat.

Co děláš ty každý den, týden, měsíc pro svoji životní vizi? Sebereflexi beru jako důležitý nástroj zlepšování. Zároveň ji mít ukotvenou jako čas pro sebe jako rituály, které nám v dnešní době tak chybí.

Co ti roční kompas může přinést?

Mě přináší

 1. Hlubší sebepoznání —> vedoucí k vyrovnanému sebevědomí

 2. Udržitelné smysluplné návyky —> vedoucí k vnitřnímu klidu a zároveň ke kultivaci těla jako špičkového nástroje pro moje aktivity

 3. Práce se strachem —> vedoucí k silnějšímu přesvědčení vzít si svůj život pod svoji kontrolu

 4. Vztahy a komunity —> co nechat být, komu se omluvit a ukázat že nejsem hotový produkt a že mám na čem pracovat

STÁHNĚTE SI ZDE ROČNÍ KOMPAS NA SVOJI SEBEREFLEXI


Děkuji týmu yearcompass za skvělý produkt.

IKIGAI není porno

Ikigai není porno. Je to japonský koncept, který mi pomohl objevit svůj smysl života.

Ikigai není porno

Proč dělám to co dělám - můj smysl života Ikigai


Co je můj talent? Jaké jsou moje silné stránky přemýšlení a chování? Jak ho rozpoznám a jak ho mohu smysluplně využít a hlavně systematicky rozvíjet? 

Žijeme v nejlepší době co Evropa pamatuje za svoji historii! 

 Žádné války, hladomor. Máme velmi dobré podmínky v Evropě, je to můj názor porovnávám-li to s Amerikou a Asií co se do množství konkurence týče. 

 Můžeme se rozvíjet díky svobodě a nezávislosti internetu. Stačí naše proaktivita, podnikavost a vůle designovat si život jaký chceme.

Pracuji s mladými lidmi a jsem přesvědčen, že může být ještě lépe díky ochotě se vzdělávat a přinášet více hodnoty a radosti do života díky sebepoznání(systematický koučink skrze silné stránky) sebeřízení(osobni produktivita a řízení energie) a sebepřesahu (ikigai koncept - smysluplnost aktivit).

Přesně tyto témata zní prapodivně, ale jsou moje Ikigai - můj smysl života.

Podle průzkumu provedeného americkou konzultační společností Gallup se celosvětově 87 % lidí ve svém zaměstnání aktivně nezapojuje. Plní sice zadané úkoly, ale duší jsou jinde. Na firmě jim nezáleží. Česko je na tom podle průzkumu ještě o něco hůř. Ukazuje se, že 32 % lidí svou práci vyloženě nesnáší a 60 % k ní přistupuje vlažně.


Devět z deseti Čechů tráví většinu svého života prací, se kterou nejsou spokojení, což má často špatný dopad na jejich osobní život

Průzkum společnosti Gallup


Existuje tu však malé procento lidí, konkrétně 8 procent, kteří se každé ráno těší do práce a cítí se motivovaní. Jak se jim to podařilo? Dalo by se toto číslo zvýšit? Ano, dalo. Zvláště pak u těch, kteří svět práce zatím neokusili – středoškoláků a vysokoškoláků.

To je přesně ten důvod, proč dělám svoje řemeslo koučinku a spolupracuji s odborníky na silné stránky, kteří mi pomáhají u svých klientů je rozklíčovat. Co z toho budou mít?

Více radosti a životního flow daleko pravděpodobněji budou úspěšnější a to je přesně ta kombinace vnitřní klid a dosahování úspěchu i s morálním kreditem,  která mě žene vpřed proč vstávám a inspiruji mladé lidi, aby nám tu v ČR bylo společně lépe. Pomoci vzdělávání jasného záměru a zodpovědnosti k sobě a okolí.

Moje Ikigai je inspirovat lidi kolem sebe k objevení a naplňování svého potenciálu, aby nám tu bylo v Čechách lépe - potenciál na to máme!

Moje silné stránky jsou:

Strategic | Learner | Achiever | Self-Assurance | Responsibility

 

Aktivní regenerace a spánek 

Neklid na polštáři, roztěkaná mysl - Emily Brontë

Spánek je půlka mého tréninku – triatlonista Jarrod Shoemaker 

Spánek je nejlepší meditace - Dalai Lama


Díky zdravému spánku budete odolnější vůči stresu, mít více energie a dělat lepší rozhodnutí plus budete vypadat ještě lépe. 

Všichni víme, že by jsme měli spát déle - Ale času je málo…

Proto se soustředím na zlepšování kvality spánku a aktivní regeneraci těla

Používám prověřené a udržitelné techniky, přírodní výživu a žádné léky.  

principy

 • Respektování Vašich individuálních  preferencí a potřeb

 • Kvalita spánku nad kvantitou - vychytaná spánková rutina jednou pro vždy. Spánek nezná úvěrový systém - víkendové dospávání z pracovního týdne nefunguje. (Více v knize Proč Spíme odkaz níže)  

 • Zlepšování o 1% svých návyků pro trvale udržitelnou kontrolu energie 


záměrem je

 1. Inspirace k  vychytání si kvality spánku a proaktivní regenerace pro mozek a tělo k podpoře mentálního výkonu, ovládání svých emocí a mít dostatek energie na to co chceme.  Rozumět a pomáhat neurobiochemickým procesům mého těla při regeneraci. Mít vlastní checklist pro zlepšení kvality spánku v ložnici. Udržitelné návyky a vytunit si prostředí ve kterém můžete nabírat energii. 

 2. Předcházet pravděpodobnosti, že se u nás rozvine neurodegenerativní onemocnění z důsledku digitální revoluce a snižovat pravděpodobnosti rozvoje  karcinogenní a kardiovaskulárních poruch. Vědomější návyky pro maximalizaci kvality i při zachování délky trvání spánku. 

 3. Umět odpočívat při stresovém povolání a cestování. Vybraná jídla a nápoje, návyky, techniky a aplikace které mi pomohou stát se mistrem regenerace.  


  pokročilí budou milovat kapitoly

  powernap - vědecká varianta českého šlofíka

  binaurální beaty - pro ty co mají v duši hudbu

  aroma difusér - pro ty co chtějí mít voňavou atmosféru

  foam roller - automasážní pomůcky

  sauna - jak a čím si vychytat návštěvu sauny

inspirace

 1. Proč spíme odhalte sílu spánku a snění Matthew Walker - Porozumění spánku v souvislostech celkového zdraví 

 2. Kniha od dr.Littlehales - praktické tipy které pomohly lépe spát Cristianovi Ronaldovi i mě naučili pořádně používat šlofíka aka powernap

Pohyb

Život je pohyb, pohyb je medicína.

Naše pohodlí se rapidně zvýšilo. Sedíme v práci, v autě, před obrazovkou. Současné mataanalýzy tvrdí, že sezení je stejný rizikový faktor pro onemocnění jako kouření.

Všichni víme, že by jsme měli více hýbat. Ale, kdo má čas a energii na hodinu jít cvičit?

Záměrem je

 1. Inspirace k funkčnímu pohybu pro mozek a tělo k podpoře mentálního výkonu při minimálním čase a maximalizaci užitku, tj. princip NO EXTRA TIME

 2. Vytvořit a kultivovat udržitelné návyky pro rozvoj neuroplasticity* mozku k chytřejšímu reagování na změny v životě, práci s energií a koncentrací a koneckonců i pro naši vnitřní vyrovnanost. NÁVYKY JSOU 80% NAŠEHO ČASU.

  *Neuroplasticita - starého psa novým kouskům nenaučíš už neplatí!

  Neurověda potvrdila schopnost  mozku se neustále měnit,  vytvářet nová neuronové spojení a tím se učit a reagovat na nové výzvy života.

  Zde platí princip USE IT OR LOOSE IT!

Inspirace

 1. Change your brain, change your life - Dr.Daniel Amen - 20let zkoumá mozek a jeho nepořádky  a jeho vynikající kniha Změňte mozek, změňte život: Fascinující pohled do lidské mysli

 2. Profesora Koláře netřeba představovat. Doporučuji jeho knihu Labyrint pohybu

 3. Ido Portal - návrat ke kořenům, návrat k přirozenosti. Pohyb je víc než izolovaný sval

 

Jak strava ovlivnuje psychiku, hubnutí a sport výkony

Jak strava ovlivňuje psychiku, hubnutí a sportovní výkony


Komplexní snídaně — dali by jste si?

Komplexní snídaně — dali by jste si?

Jak strava ovlivňuje psychiku, hubnutí a sportovní výkony

Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.
„Jez proto, abys žil. Nežij proto, abys jedl.“
Hippokrates — otec medicíny

Nestřídmá žravost je překážkou bystrosti ducha. Seneca

Spojení a vliv mezi výživou a psychikou je známo od nepaměti.

Kdo vnímá výživu jen pro přežití, už dál nečtěte. Kdo chce vědět víc a chápe výživu jako nástroj pro kvalitnější fungování psyché(soubor emoční a mentální) čtěte dále.

Mluvím ze své zkušenosti sportovce, zcestovalého gastrodobrodruha a profesionála v oblasti mentálního koučování pro manažery a vrcholové sportovce ohledně zdravého udržitelného životního stylu(biohacking), mentálního koučinku a produktivity!

Rád experimentuji a mám zkušenosti s vegan, raw, paleo, keto, nízkosacharidovým stravováním, ale současně u toho jsem sportoval a podnikal. V současné době sleduji vliv přerušovaného půstu na moji výkonnost a produktivitu. Nic neberu jako dogma a rád si ověřuji co mému tělu(chrámu) nejvíce vyhovuje i v souvislostech respektu k ročního období. Pro mě je nejvyšší hodnota fungující tělo a mysl. A hlavně miluji dobré a skutečné jídlo!

Krom radosti a přežití co nám jídlo poskytuje přidávám racionální pohled(rozuměj dle moderní vědy) na výživu tím, že zprvu mi nemusí úplně vonět a chutnat(emoce) doporučení nicméně pokud mi to zlepší kvalitu života tak je to pro mě smysluplný důvod to zopakovat a vylepšovat.

Tím zvyšuji i dovednost vůle, překonávat překážky. Moje zkušenost je nezbytná, abych mohl porozumět doporučení a kombinacím stravy. Funkčnost výživy je pro mě zásadní, aby měl dobrou náladu, abych mohl kognitivně pracovat, měl stabilní energii a měl jídlo opravdu jako lék(např.co podpoří imunitu nebo sníží zánět). Toto zamyšlení není o tom abych Vám kázal co ano a co ne. Mám prostě rád kombinaci funkčního jídla co skvěle chutná a pomůže mi žít život dle mého přání a to jest mít stabilní energii, výkonný mozek, silnou imunitu a mít pod kontrolou stres.

Vypíchnul bych 2 principy které mi fungují a vidím souvislosti s dobrou psychikou a emoční vyrovnaností.

1. Vědomé sledování(všímavost) svého těla při zažívání

2. Zodpovědnost za svoje chování už při výběru potravin a dodavatelů stravy.

Rád bych Vás podpořil a dodal odvahy, aby energie a čas vynaložené do vědomého sledování co vám funguje a co ne bylo jednou ze smysluplnějším aktivit jak můžeme zlepšit kvalitu života. Dále pak vychytávat si zdroje jídla a podniky, kde ke stravě přistupují opravdu s láskou a je tam např.udržitelný příběh ať už potravin či v jejich přístupu.

Domácí tuna stejk

Domácí tuna stejk

Nemoc znamená nemít moc nad sebou proto obhajuji vědomé sledování kolik, co, v jakém poměru a s jakou láskou jím a piji.

Výživu chápu jako nástroj pro mé další zlepšování a proto se snažím vyvážit poměr živǒčišné a rostlinné stravy. Zdravé jídlo je pro mě čerstvé, lokální a rozmanité, protože takto nejvíce prospívá naše tělu a je s naší přirozeností. Snažím se vyhýbat vě větším množství toxinům typu — zpracované potraviny, nepřirozené tuky a hlavně rafinovaný cukr, který najdete i ve slaných jídlech. Vždy to bude a je o hledání rovnováhy. Přejím se něčeho nezdravého a vidím jak nefunguji — jsem unavený, mozek stávkuje, jsem podrážděný a ve stresu. Pokud znám lepší pocity a mám srovnání opět přirozeně zatoužím po tom lepším pocitu.

Pojdmě se spíš podívat na to z perspektivy 3 nejdůležitějších orgánů které jako mentální kouč sleduji u svých svěřenců, tj.mozek, srdce a mikrobiom(druhý mozek).

dose-juice-1184441-unsplash.jpg


Mozek je zhruba z 60% tuk, takže je víc než jasné že by byl rád kdyby jste to akceptovali a poohlédli se po kvalitním tuku(avokádo, panenský olivový olej, kokosový tuk, makadamový oříšek) pro jeho dovyživení, aby se mohl lépe koncentrovat, pamatovat si důležité věci a mohl se kreativně seberealizovvat a dělat kvalitní rozhodnutí protože nemám ,,mlhu,, a okolnosti vidím jasně a tudíž dělám nejlepší možná rozhodnutí.

Pro srdce bych doporučil hlavně myšlenku přijetí. Ne jíst něco s odporem, i když je to zdravé. Silné emoce studu a provinění nám rozhodně nepomohou. Ale hledat si cestu ke stravě přirozeně. Ne každému záleží na prevenci zdraví, která se projeví až v budoucnu.

Domácí salmon poke bowl

Domácí salmon poke bowlIdeální strava pro mozek je avokádo, řepa, divoké borůvky, hovězí vývar, brokolice, celer, kokosový tuk, hořká čokoláda(70%kakao), divoký losos, ořechy, listová zelenina.Mikrobiom

bakterie ve střevech, které ovlivňůjí jak budeme nemocní, hubení a to jakou budeme mít náladu, narušuje neurohormonální rovnováhu.
Mirobiom má rád fermentovanou stravu jako nakládané okurky, kim-či, kombuchu, kefír.

Domácí kimči:


Strava možná lépe výživa pro mozek, střeva a srdce — myšleno jsem v souladu/harmonii s tím, že to chci jíst — né že je mi to odporné.

Tělo a mysl jedno jsou

To co do těla dáváme, kdy a v jakém složení, odkuď to je, jak je to čerstvé v jaké množství a v jaké kombinaci má velký vliv na to jak se cítíme. Jak velký výkon podáváme a jak nám to myslí, jak jsme schopni odpočívat a zároveň jaký požitek máme ze stravy. Myšlenku nemůžeme změřit nicméně pouhá myšlenka případně představa nebo vizualizace může spustit kaskádu fyziologický dějů. Které poté opravdu fyziologicky můžou měnit nejenom naše stavy psychické, ale i fyziologickou konstituci jednotlivých systémů.

Psychosomatika či potravinové intolerance jak si vysvětlíte že tyhle věci fungují?

Dnes se dá díky moderním aplikacím, případně bdělé všímavosti(mindfulness) sledovat pozorně a případně vyhodnocovat jak jednotlivé typy potravy vzbuzují reakci našeho organismu. Máme po něm energii nebo naopak jsme utlumení?

Všímavost(mindfulness) je úplně prvním krokem jak tohle začít sledovat. To co do chrámu(naše tělo) dostanu, buď spálím v podobě energie nebo uložím. Tělo není bankovní konto, ale složitý systém(svalový, nervový, pojivový). Je dobré nastudovat k čemu nám např.je glykemický index při výběru svačinek apod.

Je dobré si uvědomovat a všímat si čím a jak nám strava může pomoci při odkyselování těla a zbavování se zánětu. Jak nám pomůže s kvalitou spánku a psychickou odolností.

Vím je to složité, ale buď v tom vidím hodnotu a smysl nebo se budu nechat unášet nekonečnými moderními proudy diet. Moje tělo je můj chrám, chci se na něj spolehnout a proto se mu chci i věnovat.

Zkusme odhadnout zda by naši stravu jedly naše babičky jako malou pomoc při rozhodování co jíst a co ne.

Tipy pro kvalitnější mentální a emoční kontrolu nad Vaším životem:

- Vnímejte sebe a makroživiny a ne sociální média a diskuzi zda ječmen nebo chlorella(mikroživiny)

- H2O — ideální strukturovaná, filtr na vodu je nejlepší investice(naše tělo je ze 70%voda)

- Ráno po probuzení — 400ml teplá voda s citrónem nebo jablečným octem(kontroluje

- Cukr v krvi, pomáhá mikrobiomu) pro nastartování dne

- Zelené smoothie jako pevná součást dne

- Kvalitní tuk — avokádo, olivový olej, ghee, kokosový olej, lněné semínko

- Adaptogeny(např.byliny schisandra, rhodiola) nám pomůžou pokud jsem často ve stresu

- Pokud jsem ve stresu, jídlo na které se chystám ani výživově dobře nevyužiji, takže je třeba se uklidnit např. 3 dlouhé výdechy(cca 10vteřin) před jídlem před každým jídlem

- Sledovat kolik sacharidů za den sním vs. kolik zdravých tuků

- Souvislost kvality slow food(8h zeleninový vývar) vs. fast food

- Pro kvalitní spánek — teplé mléko, muškátový oříšek, med a dobrou noc
- Kvalita spánku má velký vliv na to jak se budeme cítit, jakou budeme mít postavu(čistá biochemie)


Závěr:

Vize bez akce je sněním,
akce bez vize je noční můrou.

Mexické jídlo podomácku

Mexické jídlo podomácku