Vděčnost

Cítím vděčnost. Nejenom za to, že si na mě udělal čas během své dovolené, ale i za velice otevřené sdílení zkušeností a názorů na mentální trénink, se kterými se v našich končinách jen tak nesetkáme. A to nehovořím pouze o zkušenostech hráče, který má na kontě 700 zápasů v NHL s úspěšností 92%, člena All Star Game východní i západní konference, dvojnásobného mistra světa, vybraného do All Star týmu na MS, držitele bronzové medaile z OH v Turíně, ale také o zkušenostech trenéra South Florida Academy – Tomáše Vokouna. South Florida Academy je společným projektem Petra Sýkory, Radka Dvořáka, Oli Jokinena a zmíněného Tomáše Vokouna.

Jen tak pro zajímavost jsem si spočítal, kolik tito pánové dohromady odehráli zápasů a došel jsem k neuvěřitelném číslu 3508! To už je přeci jen neuvěřitelný zdroj zkušeností a já jsem vděčný, že se z něj také mohu něco naučit. Vidět spojení finsko-české know-how, tavené v nejtěžší hokejové soutěži světa, které je předáváno mladším generacím, je skutečný zážitek.

S Tomášem jsme diskutovali o konceptu mentálního tréninku Mindthebody a jeho kapitolách. Velké téma bylo nastavení mysli (Mindset) se zabroušením do pozitivní psychologie a mindfulness. Hovořili jsme také o individualizaci přípravy, otevřené komunikaci, psychofyziologii, měření biologického stresu a jeho důležitosti pro urychlení tréninkového procesu. Řeč se stočila i na vzdělávání hráčů, práci s koncentrací, sebevědomím a emocemi. Dostalo se mi podpory, že vytyčená cesta není lehká, ale je smysluplná a to je pro mě obrovské povzbuzení do další práce se sportovci na trvale udržitelných oblastech jejich osobnostně-sportovní přípravy. Děkuji Tomášovi!

 

Tomáš Vokoun

Tomáš Vokoun

Nastavení mysli - nová psychologie úspěchu

Všem, kteří chtějí uspět doporučuji tuto myšlenku od Dr.Carol Dweck.  Nové poznatky z neurověd (měření mozkových vln) úspěšně potvrdily tuto teorii jak přemýšlet u řešení problémů mající pozitivní vliv na naši neuroplasticitu(schopnost mozku se dokázat fyziologicky změnit svoji vlastní aktivitou např.myšlením a to i strukturálně). 

https://www.ted.com/talks/carol_dweck_the_power_of_believing_that_you_can_improve?language=en

Biohackers summit - Londýn 2016

Ve dnech 20. - 22.května jsem pomáhal jako jediný z Východní Evropy organizovat světovou akci Biohackers summit v Londýně. Akce konaná za účasti největších es biohacking hnutí, které by se dalo charakterizovat - optimalizuj své zdraví, výkonnost a vitalitu pomocí moderní techniky. Akce měla obrovský úspěch, není to jen prohlášení organizátorů, ale především návštěvníků. 

http://biohackersummit.com/uk16/

Akce trvala 3dny. První den se nesl ve znamení modernizované večeře pod taktovkou finského šéfkuchaře Sam Tallberg, nadšeného sběřače organických lokálních produktů Miles Irving a finských autorů příručky pro Biohackers. Co Vám budu povídat, večeři jsme si sami připravili pod dohledem zkušenějších a byla to lahoda. Krom nových chutí mě bavil přesah, že je obsah lokální produkce a je zdravě nakombinován pro mé tělesné potřeby. Větší blízkost mořských plodů bych si jen mohl přát o to více. Kombinace medicinálních hub, raw čokokolády a mravenců z Kentu jedním slovem - mňam!

Během večeře jsem měl možnost prodiskutovat témata jako spánek. Ještě hlouběji nejenom s návštěvníky, ale i s lidmi z lékařských oborů(např.Dr.Jack Kruse - neurochirurg, Dr.Olli Sovijarvi) Dizkuse mě utvrdila, že jdu správným směrem, když pracuji s tímto tématem pozorněji.  

Upgraded menu

Upgraded menu

Druhý den se nesl ve znamení celodenního summitu s přednáškami. Oblíbené biohacky, zdravé sezení, optimalizace spánku, paměti, jídla pro 21.století. Digital health, DNA testování, Flow zóna. Termogeneze, neurohormonální pochody v těle, spousta gadgets. Jinými slovy vše to co již déle sleduji, praktikuji, nabízím dále jako možnost pro ty co chtějí změnu. Zajímavé bylo sledovat koho oslovuje tento naprosto přirozený trend vývoje. Na akci bylo k vidění crossfit maniaky, nerdy, geeky, nicméně hlavně spoustu aktivních lidí, lékařů, manažerů, sportovců. Pro mě osobně to znamená i pokrok ve větší kontrole, samostatnosti fungování mého těla. Protože, kdo jiný bude znát mé tělo lépe než já? Telemedicína nebo digital health je velkým tématem pro firmy, které inovují. Sám jsem měl zkušenost z farmaceutického sektoru kam tento trend směřuje a jaká budoucnost se mu předpovídá. Z akce jsem byl nadšený, na podzim se chystám do Finska na pokračování. 

A koněčně narovinu: Co Vám dává větší smysl než investovat do svého těla? Kdo Vás živí? Kdo pro Vás pracuje 24/7 dní v týdnu? Je to naše tělo. Jedno jest, jak mysl tak fyzická schránka a proto se věnuji těmto aktivitám. Důležitý je celkový obrázek, aby byl smysluplný a trvale udržitelný. 

http://biohackersummit.com/uk16/program/

Na summitu byl také sál plný vystavovatelů všech možných barev, chutí a potřeb. Zde jsem navázal kontakty, které bych dál chtěl zužitkovat pro své klienty. 

Biohacker summit London - Crew

Biohacker summit London - Crew

Ben Greenfield - jeden z hlavních řečníků  o optimalizaci těla a mysli

Ben Greenfield - jeden z hlavních řečníků  o optimalizaci těla a mysli

 

 

 

 

Je vhodný mentální trénink pro mé dítě?

3/4 informací je nových pro dětský věk a zbývající 1/4 informací je opakující se informace.

Mozek z informací vytváří myšlenky.

V dětství objevujeme nové a to je jeden z mnoha důvodů proč rádi vzpomínáme na dětský věk.

 

V dospělosti se poměr otočí.

Opakující se myšlenky jsou tvořemy 3/4 a nových myšlenek je jen 1/4

Jinými slovy zdokumentovaná stará pravda, že co se v mládí naučíš ve staří jako když najdeš. 

 

Velice často se mě rodiče ptají, zda pro jejich dítě je vhodný mentální trénink. Pokud níže popsané provádíte, tak smekám. 

Pro ty co nemají čas, energii a chtějí pro své děti maximum při jejich snahách nejenom ve sportu doporučuji využít mých služeb. 

Co získáte? Většina postupů, je využitelných později v profesním životě.

 

Díky správnému tréninku získají vaše děti řadu dovedností:

  • porozumí samy sobě, poznají své chování a své reakce vedoucí k důležitému sebepoznání
  • budou umět vnímat  a uvědomovat si souvislosti
  • převezmou odpovědnost za vlastní činy a události v životě
  • budou schopny pojmenovat vlastní cíle a najít cesty k jejich dosažení
  • nabudou skutečnou sebedůvěru, koncentraci
  • budou efektivně řešit problémy a překonávat překážky
  • zvládnou úspěšně budovat a rozvíjet vztahy
  • pochopí, jak se efektivně učit

 

Naše myšlenky mění náš mozek.

Za jeden den máme průměrně 50tisíc myšlenek.

Jak tam dostat ty správné? 

 

Richard J. Davidson je významný psychiatr a neurovědec. Často přednáší o neuroplasticitě a osobní transformaci. Mimo jiné pro společnosti Google apod.

Zdůrazňuje, že ze všech našich orgánů se mozek nejvíce mění v závislosti na zkušenostech, kterými procházíme.

Specificky zaměřený mentální trénink způsobuje v našem mozku plastické změny, které mění náš kognitivní styl a emoční návyky.

 

Podívejme se do budoucnosti. Je rok 2020. Některá současná monotónní povolání nebudou pro lidi dost dobrá, budou automatizovaná.  Dle studie Ernst-Young na pracovním trhu bude poptávka po pracovnících kteří budou mít tyto tři klíčové vlastnosti:

1. Emoční inteligence

2. Kognitivní flexibilita

3. Kreativita

 

Mentální trénink umí nastavit správné myšlenky, lépe ovládat emoce. Pomůže s koncentrací a sebedůvěrou a v neposlední řadě splní 2 ze 3 požadavků na zaměstnance v budoucnosti.
To je moje odpověď proč investovat do mentální přípravy už od mládí. 

 

 

Odkaz na přednášku, Transform Your Mind, Change Your Brain:

https://www.youtube.com/watch?v=7tRdDqXgsJ0